Parking Lot Epoxy Floor Coating

Otopark alanları yoğun insan ve araç trafiğine maruz kalan alanlar olmaktadır. Bu alanların uzun süre dayanıklılığı ve kolaylıkla temizlenmesi için epoksi uygulaması yapılması gerekmektedir. Açık veya otoparklarda kullanılan, renk değiştirmeyen epoksi kaplamalar kullanıldığı alanlara da şıklık ve estetiklik katar.Su geçirimsiz epoksi malzeme toz yapmaması özelliğiyle de sıklıkla bilinmektedir. Temizlenmesi kolay olup her rengi de mevcuttur. Otopark epoksi zemin kaplamaları açık ve kapalı otoparklarda uygulanabilmektedir. Her iki sistem içinde farklı zemin kaplama uygulamaları mevcuttur. Epoksi kaplamalar ihtiyaç ve beklentiler üzerine tercih edilmektedir. Epoksi kaplamalar otopark alanlarında sunduğu avantajlarla sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle yoğun talep edilen hizmetler haline gelmiştir.

Kapalı Otoparklarda Epoksi Zemin Kullanımı

Portakal kabuğu görünümlü reçineler kapalı otopark alanlarında rahatlıkla kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplamalar ekonomik epoksi kaplama sistemleridir. Kapalı otoparklarda kullanılan portakal kabuğu görünümlü epoksi kaplamalar tozma yapmaması ve zengin görsellik sunmasıyla sıklıkla tercih edilmektedir.Deforme olmayan epoksi kaplama rahat sürüş keyfiyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplamaları zeminlerin beton plaka kalitesine göre değişiklik gösterir. İnce veya orta kalınlıklarda da kullanımı son derece uygun olmaktadır. Poliüretan ve epoksi reçinelerle yapılan otopark zemin kaplamalarında fiziksel, mekanik, kimyasal dayanıklılıkları da üst seviyelerde olmaktadır.

Açık Otoparklarda Zemin Kaplama Uygulamaları

Ultraviyole dayanıklılıklarından dolayı poliüretan self leveling, poliüretan portakal kabuğu görünümüne sahip reçinelerle garaj otoparklarında zemin kaplama yapılmaktadır. Açık otoparklarda ultraviyole dayanıklı olmalarından dolayı renk solması yapmamaktadır. Çeşitli doğa şartlarına karşı dayanıklı olmaları da tercih sebebi olacaktır. Epoksi ve poliüretan reçineler aşırı soğuk havalarda meydana gelen buz tutma olaylarını da engellemektedir.Titreşim olan zeminlerde de portakal kabuğu görünümünde, düz camlı poliüretan esaslı reçineler epoksi reçinelerden de daha esnektir. Statik-dinamik hareketlenmeleri tolere etmektedir. Bu sebeple hareketli zeminlerde de poliüretan kaplamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Kapalı veya açık otopark rampalarında lastik tutuşundan kaynaklı olarak kaymazlık oluşturan zımpara yüzeyli epoksi kaplama adında adlandırdığımız sistemlerin kullanılması gerekir.Zemin Kaplamaların Avantajları Nelerdir?Kapalı otoparklar başta olmak üzere tüm otoparklarda yaşanan tozma şikayetleri poliüretan reçinelerle yapılan zemin kaplamalar neticesinde son bulmaktadır. Güvenli ve düzenli park etme otopark epoksi kaplamaların avantajları arasında yer alır. Sistemler su geçirimsiz olduğu için su yalıtımı da yapılmaktadır.Otopark zemin kaplamalarında bakımlar ve temizlik kolay olup bozuk alanların tamiri de çok kolay olmaktadır. Otoparklarda epoksi zemin kaplamalarında metrekare maliyetleri ise son derece ekonomik olup metrekarenin fazlalık biçimi ve uygulama sistemine göre değişiklik göstermektedir. Zemin kaplama uygulamaları ve yapı kimyasal malzemeleriyle iştigal eden firmamızda mat, yarı mat, tam mat verniklerin satışı da yapılmaktadır.Otopark Zemin Kaplamaları Nasıl Yapılır?Otoparklarda boyama ve epoksi kaplama uygulamaları astarlama, ara kat ve son kat işlemleri olmak üzere 3 kısma ayrılmaktadır. Otopark boyama işlemleri astar kat uygulamalarıyla başlamaktadır. Astar kat uygulamaları en önemli kısımdır. Düzgün yapılmadığı zaman ilerleyen zamanlarda sorun yaşanmasına neden olabilir. Astar kat uygulamalarına başlarken zemin katların kontrolü son derece önemli olmaktadır.Leke, yağ, kir gibi epoksilerin zeminlere tutunmasını engelleyen malzemeler kimyasal temizleyicilerle betondan temizlenerek kırık çatlak alanların tamiri yapılarak zeminler uygulamaya hazır şekle getirilir. Epoksi kaplama yapılacak astarlar arasından epoksi astarın tercih edilmesi gerekmektedir. Beton zeminler için en uygun malzemeler de epoksiler olmaktadır. Epoksi zemin kaplamalar otoparkların boyanması ve çizgilerin belirlenmesinde de rahatlıkla kullanılmaktadır.
architeck-subscribe-image
Subscribe to Our Mailing List
Be aware of all the campaigns and innovations
en_USEnglish