AŞY POLYMEX KİMYA

The Only Leading Company in the World of Insulation, Flooring and Adhesive Making Domestic Production in International Standards: ASY POLYMEKS KİMYA INS. SINGING. TİC.LTD. STI. Established in 2003, AŞY POLYMEKS KİMYA LTD ŞTİ is one of the leading companies producing in the insulation adhesive and floor coating sector in Turkey with its experience in the sector. 

2004 Yılında arge çalışmalarını geliştirerek İstanbul da kurduğu iki üretim tesisi ile üretime başlamıştır, Türkiye de ilk izolasyon ve Yapıştırıcı Filtre tutkalı .Protolin. elektrik izolasyon malzemeleri üretimine başlamıştır. Bu gün Türkiye de uluslar arası standartlarda arge çalışmaların yürütüleceği labaratuvar sistemlerine sahip üretim yapan Orta Doğuda en büyük tesislerden birine sahip Türk firmasıdır

architek-image

Ali YILMAZ

Chairman of the Board

logo-x

POLYMEX KİMYA

Polymex Mission

AŞY POLYMEKS KİMYA İstanbul merkez ofisinde müşterilerine kusursuz hizmet vermeye devam etmektedir. Yaptığı yatırımlar kusursuz hizmet anlayışı ile yeni açmış olduğumuz Gebze’ deki fabrikamızda yaptığımız üretim kapasitesini tüm ürünlerimizde 2022 planları doğrultusunda artırarak beklentilerin üzerine geçmeyi hedeflemektedir.

Polymex Vision

The quality and controls of the products are carried out by expert teams with a complete and flawless quality production. Produced Adhesives, Insulation and Floor Covering materials, with high quality raw materials and equipment with the highest equipment, aims to go beyond its success and expectations with its new investment plans to offer quality products to the Turkish and World market.

Polymex Production

Dünyanın birçok ülkesine izolasyon ve yapıştırıcı malzemeleri sürekli olarak ihraç etmektedir .Türkiye’nin poliüretan ve yapıştırıcı ihtiyacının büyük bir kısmını AŞY POLYMEKS KİMYA tarafından karşılanmaktadır. İstanbul’da bulunan tesisleriz aylık 400 tonluk poliüretan yapıştırıcı 600 tonluk poliüretan ve epoksi üretim kapasitesi Tesisi ile mükemmel kaliteli ürün anlayışıyla hizmet sunmaktadır.

Ürünlerini geliştirmek için Avrupa’daki partner firmalar ile yapılan eğitim çalışmaları uzman kadrosu ve teknik personeli ile teknolojiyi birleştirerek ARGE çalışmalarına büyük bir yatırım yapmıştır.

Polyurethane-based adhesives, polyurethane-based insulation and floor coverings, Acrylic-based adhesives, Electrical insulation materials, Filter glues, Epoxy floor covering systems and the first Turkish polyurethane pre-polymer product range.

AŞY POLYMEKS KİMYA continues to realize its dreams with a quality product understanding in return for every investment it has made in Turkey at international standards.

architeck-subscribe-image
Subscribe to Our Mailing List
Be aware of all the campaigns and innovations
en_USEnglish